Specialbutikker

Man.-fre. kl. 10-19
Lør. kl. 10-16
Første & sidste søndag i måneden 10-16

Kvickly

Man.-fre. kl. 9-20
Lør. kl. 8-18
+ udvalgte søndage, se www.kvickly.dk

Blog

21. sep.

Streetwear du kun får ét sted

Gæsteblogger: Lennard Lauridsen, butikschef i Quint, Randers Storcenter


Kan du bedst lide at skille dig lidt ud fra mængden og være noget særligt? Så skal du købe dit streetwear i Quint i Randers Storcenter. Vi sørger altid for at have nogle eksklusive mærker, som du kun kan købe i vores butikker.

Vi har et bredt varesortiment med alt lige fra ”det almindelige” til det mere ”streetede”. Quint er en kæde med 23 butikker i Danmark, så vi har en stærk organisation bagved til at sørge for indkøb.

Men vi er også et netværk af unge fyre, som rejser ud og opdager små brands i butikkerne i USA. Mærker som vi bringer til Danmark som de første. Vi finder også fede mærker, når vi besøger messer i Berlin.

En af mine egne favoritter er The Hundreds. Det er et amerikansk mærke, der ikke er ret udbredt i Danmark. Deres t-shirts har nogle superfede print, som de bare har gjort ekstra meget ud af, og en god pasform.

Just Junkies har de bedste bukser til gode penge. De ser rigtig smadrede ud med masser af slid og huller de rigtige steder. Det er en dansker, der har startet det. Det er det fedeste, jeg kan tage på, men vi er jo forskellige, så find din egen skæve stil mellem masser af andre brands i butikken.

Tilbage